Blog

Sayfa : Ana Sayfa / Blog

Beyaz Uçak İkaz Lambaları ve Önemi

Categories: Tags:

Bilindiği üzere ICAO ve standartların belirlendiği Annex 14 , FAA ve Türk Sivil Havacılık Yönetmelikleri , uçak ikaz lambalarını belli kriterlere göre sınıflandırmıştır.

Bu sınıflardan bir tanesi, gündüz veya gece işaretleme yapılmasına göre belirlenmiştir. ICAO gündüz işaretlemesinde kullanılacak , mania armatürlerin kati suretle beyaz renkli , yanan sönen ikaz ışıkları olması gerektiğini belirtmiştir.

Türk Sivil Havacılık Yönetmeliğinde de açıkça belirtildiği üzere, gündüz işaretlemesi gerektiği noktalarda ,maniaların ikaz lambası ile işaretlenmesi beyaz ışık ile yapılır.

ICAO beyaz ışıkları, Orta Yoğunluk A tipi, Yüksek Yoğunluklu A tipi ve Yüksek Yoğunluklu B tipi olarak sınıflamıştır.

Orta Yoğunluk A tipi (Medium Intensity Type A) gündüz 20.000 kandela, gece 2.000 kandela , yanan-sönen ışıktır. Bazı ve gerekli durumlarda bu lambalar gece kırmızıya dönen Orta Yoğunluklu AB tipi dediğimiz lambalar şeklinde de kullanırlar. Bu şekilde gece beyaz ışığın ortaya çıkaracağı yansıma, özellikle şehir içerisinde kullanılmaktaysa , diğer yaşayanlara rahatsızlık vermez.

Yüksek Yoğunluklu A tipi (High Intensity Type A ) gündüz 250.000 kandela, gece yine orta yoğunlukta olduğu gibi 2.000 kandela ile çalışır. Yüksek Yoğunluklu B tipi (High Intensity Type B) ise günsüz 100.000 kandela ,gece ise yine 2.000 kandela ile çalışırlar.

orta yoğunluklu A tipi ikaz lambası

Gündüz işaretlemesi özellikle 45 metre ile 150 metre arasında kalan binalarda kullanılmak ile beraber, daha çok 150 metre ve üzeri yapılarda kullanılması tavsiye edilmiştir.

beyaz uçak ikaz lambası

Orta Yoğunluk A tipi ikaz lambası

İşaretlenecek yapı, kırsal bir alanda yer alıyor ise, bir başka deyiş ile etrafında kendinden yüksek veya benzer yapılar yer almıyor ise, helikopter yolu üzerinde yer alıyor ise, etrafında sivil veya ulusal bir hava limanı var ise ( bunun istisnaları ve şartları mevcuttur) kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ülkemizde ve özellikle büyük şehirlerde, günbegün yüksek yapıların sayısı artmakta, bir çoğunda da helikopter pistleri inşa edilmektedir. Ayrıca sivil havacılık uçuşları ve taşıtları sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Şehir içerisinde yapılan bu uçuşları büyük bir bölümü gündüz yapılmaktadır, zaten bir çok helikopter pistinin gece ruhsatı bulunmamaktadır. İşte gündüz işaretlemesinin önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Geçen günlerde maalesef ülkemizde gerçekleşmiş acı kaza da bu yüzden ve eksiklikten dolayı yaşanmıştır. ICAO, Annex 14 standartlarında ve FAA’de açıkça belirtilmiş ve rural area (kırsal kesim) tanımına, tam olarak uygun olan radyo kulesi, gündüz işaretlemesi eksik olduğu için, sisli havada yolculuk etmeye çalışan helikopter pilotu tarafından fark edilemeyerek, pervane maalesef kulenin anten kısmına çarptıktan sonra düşmüş ve 7 kişi hayatını kaybetmiştir.

Oysaki gerekli denetimler yapılmış olsa, firma yetkilileri daha bilinçli davranıp,  bu kule gündüz işaretlemesi doğru yapılmış olsa belki bu elim kaza yaşanmayacaktı.

Doğru işaretleme yapılmış tv kuleleri

Unutulamaması gereken, her yüksek yapının işaretlenme zorunluluğu olmadığı, bazı yapıların sadece gece, bazılarının ise gündüz ve gece işaretlemesi yapılmasının doğru olduğudur.

Helikopter kazalarının en büyük nedeni ?

Categories: Tags:

Bildiğiniz ve okuduğunuz üzere zaman zaman sizlere doğu işaretleme yapılmadığı için oluşan helikopter kazalarından bazı örnekler vermiştim. Her ne kadar, dilimizde adına uçak ikaz lambası dense bile, bu lambaların asıl amacı uçan her türlü hava taşıtına uyarı vermektir.

Sivil uçaklar, balonlar, planörler, helikopterler , askeri hava taşıtları bunlardan bazılarıdır. Maalesef ülkemizde 3 gün önce yine benzer ve çokacı bir kaza yaşandı ve 7 kişi , önlenebilecek bir kaza yüzünden hayata veda etti. Ayrıca manevi yıkım karşısında büyük bir maddi kayıp da yaşandı. Bu kaza neden yaşandı ,nasıl çok basit ve ekonomik bir çözüm ile önlenebilirdi bunu bir sonraki yazımda sizlere anlatacağım ancak şimdi tarih yapraklarını 2004 yılına ve Texas’a döndürmek istiyorum.

texas helikopter kazası

2004 yılının kasım ayında, black hawk tipi askeri uçak 7 mürettebatı ile beraber havalandıktan kısa bir süre sonra, sabah saatlerinde yaşanan yoğun sis nedeniyle, Waco bölgesinde yer alan yaklaşıl 100 metre boyunda ki televizyon kulesine çarpıp, yere çakılmış ve helikopter de  bulunan herkes olay yerinde can vermiştir.

Olay sonrasında yapılan incelemelerde,KSWO firmasına ait  KXXV-TV’ye ait televizyon kulesinin FAA yönetmeliklerine uygun şekilde işaretlenmediği ,ve kazanın tek nedenin doğru uçak ikaz lambası kullanılmadığı, ve kullanılan sistemin yeterli olmadığı  nedeniyle yaşandığı anlaşılmıştır.

Kaza esnasında firma, uçak ikaz lambalarının çalışmadığını ve tamir sürecinde olduğunu ileri sürmüştür. Ayrıca sonradan anlaşıldığı üzere, kaza esnasında firma yetkililerinin ikaz lambalarının çalışmadığından da haberi yoktu.

Bu tip kritik ve yüksek yapılarda,uçak ikaz lambası sitemlerinin 24 saat çalışır durumda olduğunda emin olmak önemli ve zorunludur.Sürekli takip yanında, oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda, sistemin gerekli birimlere anında alarm vermesi çok kritiktir.

radyo ve televizyon kullerinde kullanılması gereken uçak ikaz lambaları

Yukarıda ki resimde gözüktüğü üzere, özellikle 45 metreden yüksek ve kırsal alanda yer alan radyo ve televizyon kulelerinde, gündüz işaretlemesi yani beyaz ışık kullanılması gerekmektedir.

Ülkemizde de özellikle sivil helikopterlerin gece uçuş sıklıkla yapmadıkları buna karşın sürekli artan helikopter pistleri ve yüksek yapılar arasında gündüz uçuş yaptıkları ortadadır.

Orta Yoğunluklu A tipi Uçak İkaz Lambası

gündüz kullanılan uçak ikaz lambası

İşte özellikle sisli, ve puslu havalarda bu yapıların,hiç bir şekilde gündüz işaretlemesi olmadığı için kazaya davetiye çıkardıkları da hem ülkemizde, hem de diğer ülkelerde yaşanan acı tecrübeler ile kanıtlanmaktadır.

Obelux , dünyanın en saygın Uçak İkaz Lambası ve sistemleri üreticisi olarak, 24 saat takip, arıza durumunda ilgili kişilerin cep telefonuna mesaj, web üzerinden  takip gibi eşsiz ve rakipsiz çözümleri ile bu gibi kritik yapılarda vazgeçilmez ürünleri ile dünyanın 68 ülkesinde büyük projelere imza atmış ve atmaktadır.

Mundo Helikopter Pisti Rüzgar Çorabı ,Rüzgar Hortumu ve Rüzgar Tulumu

Categories: Tags:

Helikopter pistlerinde, helikopterlerin iniş ve kalkış esnasında, pilotların rüzgarın yönünü ve şiddetini anlayabilmeleri için rüzgar çorabı, rüzgar hortumu veya rüzgar tulumu ile adlandırılan ikazcıların kullanılması bir zorunluluktur.

Mundo helikopter pisti rüzgar hortumu

Mundo helikopter pisti rüzgar tulumu

Mundo ülkemizde bu konuda öncü bir firma olarak her zaman yeniliklere imza atmıştır. Rüzgar çorabı, rüzgar hortumu ve rüzgar tulumu üretiminde en kaliteli ve çeşitli ürünleri üretmektedir.

Mundo rüzgar çorabı

Helikopter pistlerinde kırmızı-beyaz şeritli rüzgar çorabı kullanılması, ICAO ve Türk Sivil Havacılık yönetmelerine göre bir zorunluluktur. Yukarıda ki resimde de görüldüğü üzere ; rüzgar çorapları farklı ebatlarda olabilir.

Ebat standartlarına bakıldığı zaman; çember çapının 30 cm, 40 cm ve 60 cm olması gerektiği ortaya çıkar ki, helikopter pistlerinde kullanılan çap genel olarak 40 cm’dir. Aşağıda da gözüktüğü üzere bu çorapların uzunluğu ise 200 cm’dir.

40 cm çap 200 cm uzunluk kırmızı-beyaz rüzgar hortumu

Ayrıca Mundo olarak, özellikle gece uçuşları yapılan askeri ve sivil helikopter pistleri ve hava limanları için üretmekte olduğumuz aydınlatmalı rüzgar çorabı sistemlerimizde mevcuttur.

Mundo Işıklı Rüzgar Çorabı

Rüzgar çorabı ile ilgili ister ICAO standartları, ister reklam amaçlı ve kişiye özel istekler, isterse de farklı bir ihtiyacınız var ise ; en doğru yerdesiniz.

SARPHAN FİNANSPARK OBELUX KALİTESİ İLE BULUŞTU

Categories: Tags:

Geçtiğimiz yıl içerisinde Metropol İstanbul, Emaar Square gibi önemli projelerde, proje danışmanlığı hizmeti ile; hem bu yapılarda kullanılması gereken uçak ikaz lambası sisteminin projelendirilmesini yapan, hem de bu projelere anahtar teslim çözümler sunan DHG Teknoloji firması, distribütörlüğünü yapmış olduğu, bu konuda Dünya’nın en saygın üreticisi Obelux‘ün desteği ile yepyeni, ve önemli bir projeye daha başarıyla imza attı.

Sarphan Finans Park uçak ikaz lambası proje çalışması

81

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi içerisinde yer alan, ve bu projenin göz bebeği konumunda ki, Sarphan Finans Park binasının, gerekli olan uçak ikaz, ve helikopter aydınlatma sistemleri ile ilgili olarak, başından beri yürüttüğümüz çalışmalar,ve projelendirme sonucunda , Ataşehir’in en yüksek binalarından biri olan Sarphan Finans Park artık Dünyanın en uzun ömürlü, ve en kaliteli uçak ikaz lambaları ile işaretlenmiş bulunmaktadır.

Obelux yeni nesil Orta Yoğunluklu veya Medium Intensity olarak adlandırılan bu uçak ikaz lambaları , en uzun ömürlü ve en uzun garantili ürünlerdir.

obelux uçak ikaz lambası

yeni nesil orta yoğunluklu obelux uçak ikaz lambası

Uçak ikaz lambası üreticisi Finlandiya firması Obelux’ün yeni nesil uçak ikaz lambaları ilk kez, ülkemizde Sarphan Finans Park binalarında kullanılmaya başlamıştır.

img_5867

yüksek yapılarda kullanılan uçak ikaz lambası

Eski ürünlere göre hem daha kompak ,hem daha ekonomik olan bu ürünlerin en büyük özelliği GPS’in standart olmasıdır. Buna göre birden fazla ikaz lambası, hiç bir ekstra maliyet, kablo veya kontrol kutusu gerektirmeden senkron olarak çalışabilmektedir.

Diğer bir çok üreticide gerekli olan kablolamalar, kontrol , dağıtım kutuları vb. gereksiz maliyetler, yer bulma derdi, ve iş yükü artık sona erdi. Artık tak ve çalıştır dönemi başladı

DHG Teknoloji firması bünyesinde bulunan  Mundo Markası güvencesi, ve Dünyanın en saygın üretici Obelux kalitesi ile,uçak ikaz ile ilgili herhangi bir projeniz, aklınızda bir soru, veya ihtiyacınız var ise, anahtar teslim çözümler için en doğru yerdesiniz.

En önemli projelerin tercihi Obelux, Emaar Square Projesinde de tercih edildi

Categories:

İstanbul’un en önemli inşaat projelerinden biri olan Emaar Square’de, diğer önemli projelerde olduğu gibi uçak ikaz lambası konusunda, Dünyanın en saygın üreticisi Obelux’ün yüksek teknoloji ile üretilmiş, sektörün en uzun garantili ve uzun ömürlü ürünlerini seçerek, işini şansa bırakmadığını gösterdi.

Proje aşamasında yer alan Mundolight   ,ve proje tarafında yer alan işveren firmalar titiz ve uzun  bir çalışma sonucunda, en doğru çözüme karar verip , proje uygulamasını tamamladılar.

mlo-b

Obelux Stand-alone 

Özellikle teknolojik yeniliklerin öncüsü Obelux’ün , hiç bir kontrol kutusu dolayısı ile herhangi bir kablolama veya bağlantıya gerek bırakmaksızın tak ve çalıştır ürünleri , özellikle yüksek binalar başta olmak üzere, rüzgar santralleri ve kuleler için eşsiz ve rakipsiz bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Bu lambalarda yer alan GPS ve bunun sağladığı  senkronizasyonu sayesinde birden fazla lamba aynı anda ve senkron bir şekilde çalışabilmektedir.

Kısa sürede Türkiye’nin en önemli projelerinde yer alan Obelux ürünleri ve daha fazlası için en doğru yerdesiniz.

Türkiye’nin en büyük Çevrim Santrali, Dünya’nın en iyisini tercih etti

Categories: Tags:

Bandırma da, Enerji SA tarafından inşaatı tamamlanan Bandırma Termik Santralinden sonra, Türkiye’nin en yeni  ve en büyük doğal gaz çevrim santrallerinden Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali de, tercihini Dünya’nın en yeni teknolojilerini ortaya çıkartan Obelux’den yana koydu.

obelux uçak ikaz lambaları
Bandırma Termik Santrali

Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de , uçak ikaz lambaları ve sistemleri denince artık akla gelen en doğru çözüm Obelux’tür.

Türkiye’de bu konuda en uzman kuruluş olan Mundolight ve ürün tedarikçisi Obelux çok kısa süre içerisinde ülkemizde inşa edilmiş olan iki dev santral projesinin Uçak İkaz Lambaları projesini hazırlamış ve hayata geçirmiştir.

kırıkkale
Kırıkkale çevrim santrali

Özellikle bu gibi zorlu şartların mevcut olduğu tüm sanayi tesislerinde ; termik santral, diğer santraller ve  bacaların işaretlemelerinde  Obelux ve Türkiye’de ki distribütörü Mundolight, hem garanti sürelerinin uzunluğu, hem ürün tedarik sürelerinin kısalığı, hem de  proje yönetimi açısından rakipsizdir.

Obelux hep en yükseklerde, en önemli projelerde

Categories: Tags:

250 metrelik gökdeleni ile sadece İstanbul Anadolu Yakasının değil, Avrupa’nın da en yüksek binaları arasında yer alan Metropol İstanbul Projesi , tercihini en iyiden yana kullandı.

3 bloktan oluşan bu dev yapı, uçak ikaz lambası konusunda tercihini yine , Türkiye’nin uzaman kuruluşu mundo güvencesi ile , Dünya’nın en saygın üreticisi Obelux’ün ürünlerinden yana kullandı. 

11998886_10153698776784925_2745640557319550861_n

Obelux Metropol İstanbul’da

Projenin başlangıç aşamasından başlayarak, hangi tip ikaz lambalarının , kaç adet olarak, nerelere yerleştirilmesi gerektiğini ,bunun için tavsiye edilen ICAO ve Türk Sivil Havacılık uygulamalarının nasıl olduğu, bu konuda en doğru çözümün nasıl olacağını projelendiren Mundo, en kaliteli ve uzun ömürlü ürünler ile projeyi sonlandırmıştır.

Uçak İkaz Lambaları gereken projelerde, en doğu uygulamalar, güncel yönetmelikler, ve Dünya’da yaşanan yeni gelişmeler hakkında bilgi almak istediğinizde, veya belli bir proje için plan ve şartname oluşturmak istediğinizde, sizlere hiç bir karşılık beklemeden hizmet edecek tek ve uzman kuruluş için zaten en doğru yerdesiniz

Gece görüş gözlüğü uyumlu kızılötesi led uçak ikaz lambası

Categories:

 

kızılötesi

Dünya’da var olan tüm Sivil Havacılık Daireleri (CAA) , uçak ikaz lambaları için gerekli olduğu anlaşılan kızılötesi ışık, yönetmeliklerini ve uygulamalarını yürürlüğe sokmaya başlamıştır. Bu değişim ve yenilikler ile kızılötesi ışıkların, uçak ikaz lambaları içerisinde yer alması zorunlu hale gelmiştir.

Son yıllarda birçok ülkede Sivil Havacılık Daireleri (CAA),  Gece Görüş Gözlüğü ( Night Vision Goggles) yani kısaca NVG için gerekli olan LED Uçak İkaz Lambaları güvenlik şartlarını arttırdı ve yeniledi. Bilindiği üzere tipik LED ışıkları çıplak gözle kolayca görülebilirken, NVG ile gözükmemektedir.Bunun nedeni ister kırmızı ister beyaz  LED olsun, bu ışık kaynaklarının ortaya çıkarmış olduğu dalga boynun, Gece Görüş Gözlüğü (NVG) için yeterli spektrum’a ulaşmamasıdır.

Görünebilir Işık

3_

Obelux Kızılötesi dalga boyu zirvesi 855 nm’dir.

2

Uygun kızılötesi ile LED Uçak ikaz lambaları, farklı tip NVG’ler için görünür olurlar.

Gece Görüş Gözlükleri (NVG)  665-930 nm (nanometre) enerjiye duyarlıyken, kırmızı LED uçak ikaz lambaları  610-660 nm arasında bir enerji ortaya çıkarabilmektedirler. LED ışıkların, enkandesan ışıklara göre dar bir emisyon bandına sahip olması ve yeterli kızılötesi ışın yaymaması nedeni ile, bu ışıklar he ne kadar ICAO ( Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu)  standartlarına uygun olsa bile, halen NVG için gerekli olan duyarlılık seviyesinin altındadırlar.

Uçak İkaz Lambaları Uluslararası Standartları

ICAO International Standart Recommended Practices; Aerodromes Annex 14 volume 1 ,5th Edition, Jully 2009, Chapter 6

FAA Advisory Circular AC 150/5345-43 G

Bir Çok Ülkede Kızılötesi Uçak ikaz Lambası Kullanımı zorunlu hale geldi

Özellikle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, dünya üzerinde yer alan birçok ülkede, uçak ikaz lambaları ile ilgili yönetmelikler güncellenmiş veya güncellenmektedir. Yenilenen yönetmelikler ile tüm yapılarda kullanılması gerekli olan LED uçak ikaz lambalarının olması gereken yeni özellikleri tanımlanmaktadır. Buna göre ışık çıkış gücü (Mw/st), dikey ayrışma (°), yanma sönme sıklığı (fpm) ve kızılötesi ışık kaynağı için özel dalga boyu (nm)  belirlenmektedir.

Çok Şiddetli Kızıl Ötesi Işın Negatif Halo Etkisi Yaratır

Kızılötesi ışık  için ortaya çıkardığı güç çok kritik bir konudur, zira NVG’ler tarafından görünebilir olmak için yeterli bir enerji ortaya çıkarmalıdır. Ancak unutulmaması gereken konu ,bu gücün maksimum değerinin bir limitinin olmasıdır.Eğer bu sınır aşılırsa , NVG kullanan pilotlarda bir göz rahatsızlığı olan Halo’ya neden olabilir.

3

Obelux’ün tüm ürünlerine istenmesi halinde kızılötesi ışık opsiyonu mevcuttur.

 

4

Gece Görüş Gözlüğü (NVG) kullanan bir helikopter pilotunun gece görüşü

 

 

 

 

 

 

 

BAYRAK DİREĞİ İÇİN GÜNEŞ ENERJİLİ İKAZ LAMBASI

Categories: Tags:

Günümüzde başta bayrak direkleri olmak üzere, bir çok farklı tipte direkler yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle şehrin yüksek tepelerinde kullanılan bayrak direkleri, hava taşıtları için bir mania oluşturmakta, ve uçak ikaz lambaları ve mania armatürleri ile işaretlenmesi zorunluluğu doğmaktadır.

21091730431_2cf6c1735f_m

Ancak bu noktada en büyük sorun, genellikle doğal arazide ve şehir merkezinden uzak noktada bulunan bu direklerin üzerinde yer alacak ikaz lambalarının elektrik bağlantısının ya mümkün olmaması, ya da bunun çok maliyetli olmasıdır.

Bu nokta MUNDO olarak ekonomik, uzun ömürlü ve farklı alternatifleri bulunan güneş enerjili uçak ikaz lambalarını çözüm olarak sunmaktayız.

MUN 300 : Kompak yapısı ve uzun ömrü ve yüksek ışık gücü ile , başta bayrak direkleri olmak üzere, tüm direkler ve diğer uygulamalar için en uygun çözümlerden biri.

toplu

MUNDO MUN-300 GÜNEŞ ENERJİLİ İKAZ LAMBASI

MUN-700 : Üzerindeki siwtch sayesinde ,sürekli mod veya yanan-sönen mod olarak çalışabilen, ışık yoğunluğu maksimum, kompak ve ekonomik mania armatürüdür.

MUN-700-300x300

MUNDO MUN-700 GÜNEŞ ENERJİLİ İKAZ LAMBASI

MUN 400 : Özellikle bayrak direkleri için en uygun çözümlerden biridir. Hem çok küçük ve ekonomik, hem de ışık gücü yüksektir.

6 led solar warning light

MUNDO MUN-400 GÜNEŞ ENERJİLİ UÇAK İKAZ LAMBASI

IŞIKLI RÜZGAR ÇORABI

Categories: Tags:
Uyarı Araçları

Bilindiği üzere rüzgar çorabı ve rüzgar hortumu, rüzgarın yönünü belirlemek için kullanılan ikazcılardır. Rüzgar hortumlarının çeşitli kullanım amaçları ve kullanım sahaları mevcuttur.

mat_stna-224x300

Mundo kırmızı-beyaz rüzgar hortumu

Özellikle helikopterlerin inişi ve kalkışı esnasında esen rüzgarın yönünü ve şiddetini gözlemlemek çok önemlidir ve rüzgar çorapları bu noktada en kullanışlı uyarıcılardır.

Günümüzde özellikle helikopter pisti rüzgar çorapları;  gece uçuşlarının artması ve sisli havalarda yapılan iniş kalkışlar esnasına, direk üzerinde monteli rüzgar çorabının bir mani halini almaması için ışıkla işaretlenmesi zorunlu hale gelmektedir.

mundo LED windsock

Mundo ışıklı rüzgar hortumu

Mundo her türlü rüzgar çorabı, rüzgar hortumu,rüzgar gülü üretimini yaparken teknolojik tüm ekipmanları da beraberinde sağlamaktadır. İster mania armatürlü olsun, ister projektörlü olsun tüm rüzgar çorapları en kısa zamanda ve en yüksek kalitede hazırlanmaktadır.

Her türlü rüzgar rüzgar çorabı için en doğru adrestesiniz.