Genel Helikopter kazalarının en büyük nedeni ?

Helikopter kazalarının en büyük nedeni ?

Bildiğiniz ve okuduğunuz üzere zaman zaman sizlere doğu işaretleme yapılmadığı için oluşan helikopter kazalarından bazı örnekler vermiştim. Her ne kadar, dilimizde adına uçak ikaz lambası dense bile, bu lambaların asıl amacı uçan her türlü hava taşıtına uyarı vermektir.

Sivil uçaklar, balonlar, planörler, helikopterler , askeri hava taşıtları bunlardan bazılarıdır. Maalesef ülkemizde 3 gün önce yine benzer ve çokacı bir kaza yaşandı ve 7 kişi , önlenebilecek bir kaza yüzünden hayata veda etti. Ayrıca manevi yıkım karşısında büyük bir maddi kayıp da yaşandı. Bu kaza neden yaşandı ,nasıl çok basit ve ekonomik bir çözüm ile önlenebilirdi bunu bir sonraki yazımda sizlere anlatacağım ancak şimdi tarih yapraklarını 2004 yılına ve Texas’a döndürmek istiyorum.

texas helikopter kazası

2004 yılının kasım ayında, black hawk tipi askeri uçak 7 mürettebatı ile beraber havalandıktan kısa bir süre sonra, sabah saatlerinde yaşanan yoğun sis nedeniyle, Waco bölgesinde yer alan yaklaşıl 100 metre boyunda ki televizyon kulesine çarpıp, yere çakılmış ve helikopter de  bulunan herkes olay yerinde can vermiştir.

Olay sonrasında yapılan incelemelerde,KSWO firmasına ait  KXXV-TV’ye ait televizyon kulesinin FAA yönetmeliklerine uygun şekilde işaretlenmediği ,ve kazanın tek nedenin doğru uçak ikaz lambası kullanılmadığı, ve kullanılan sistemin yeterli olmadığı  nedeniyle yaşandığı anlaşılmıştır.

Kaza esnasında firma, uçak ikaz lambalarının çalışmadığını ve tamir sürecinde olduğunu ileri sürmüştür. Ayrıca sonradan anlaşıldığı üzere, kaza esnasında firma yetkililerinin ikaz lambalarının çalışmadığından da haberi yoktu.

Bu tip kritik ve yüksek yapılarda,uçak ikaz lambası sitemlerinin 24 saat çalışır durumda olduğunda emin olmak önemli ve zorunludur.Sürekli takip yanında, oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda, sistemin gerekli birimlere anında alarm vermesi çok kritiktir.

radyo ve televizyon kullerinde kullanılması gereken uçak ikaz lambaları

Yukarıda ki resimde gözüktüğü üzere, özellikle 45 metreden yüksek ve kırsal alanda yer alan radyo ve televizyon kulelerinde, gündüz işaretlemesi yani beyaz ışık kullanılması gerekmektedir.

Ülkemizde de özellikle sivil helikopterlerin gece uçuş sıklıkla yapmadıkları buna karşın sürekli artan helikopter pistleri ve yüksek yapılar arasında gündüz uçuş yaptıkları ortadadır.

Orta Yoğunluklu A tipi Uçak İkaz Lambası

gündüz kullanılan uçak ikaz lambası

İşte özellikle sisli, ve puslu havalarda bu yapıların,hiç bir şekilde gündüz işaretlemesi olmadığı için kazaya davetiye çıkardıkları da hem ülkemizde, hem de diğer ülkelerde yaşanan acı tecrübeler ile kanıtlanmaktadır.

Obelux , dünyanın en saygın Uçak İkaz Lambası ve sistemleri üreticisi olarak, 24 saat takip, arıza durumunda ilgili kişilerin cep telefonuna mesaj, web üzerinden  takip gibi eşsiz ve rakipsiz çözümleri ile bu gibi kritik yapılarda vazgeçilmez ürünleri ile dünyanın 68 ülkesinde büyük projelere imza atmış ve atmaktadır.

Related Post