Uçak İkaz Lambası

Uçak İkaz Lambası post thumbnail image

Uçak İkaz Lambası her türlü yüksek yapıyı, özellikle hava taşıtlarına karşı günün her anında daha görünür hale getiren aydınlatma cihazlardır.

Uçak ikaz lambalarının bir diğer tipi ise, deniz ikaz lambalarıdır. Deniz ikaz lambaları, özellikle deniz, akarsu, göl gibi yerlerde yerleşik köprü, liman, kayalık gibi alanların aydınlatılmasını ve bu sayede deniz taşıtlarının ve çevre güvenliğinin sağlanması için kullanılan aydınlatma cihazlarıdır.

Uçak İkaz lambaları ülkemizde mania lambası veya mania armatürü olarak da adlandırılmaktadır. İkaz lambaları geçici ( vinç ) veya kalıcı  (bina) her türlü yapıya takılarak, hava trafiğinde var olması muhtemel potansiyel tehlike önlenmektedir. Özellikle hava alanı etrafında ve uçakların iniş kalkış rotasında yer alan her türlü yüksek yapıda kullanılması zorunludur.

Mania armatürü olarak da adlandırılan uçak ikaz lambaları farklı şekillerde, farklı renklerde ve farklı ışık yoğunluğunda üretilmekte ve gerekli yerlerde kullanılmaktadır. Bir noktada uçak ikaz lambası kullanılması gerekliliği doğduğunda akla gelen ilk soru hangi tür ikaz lambasının kullanılacağıdır.

Kullanıcıların en büyük problemi kendilerine uygun ikaz lambasının hangisi olduğunu bilememesidir. Bu noktada mundolight  firması size hem bu konuda danışmanlık hizmeti vermekte, hem de her türlü cihazı size tedarik etmektedir.

Uçak İkaz Lambaları ve deniz ikaz lambaları için bilinmesi gereken en önemli husus, şu ana kadar dünya üzerinde  bunu belirleyen zorunlu tek bir standartın var olmamasına karşın, ICAO’nın (Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu ) standartlarının tüm dünyada kabul görmüş en yaygın düzenleme olduğudur.

ICOA  Standartları :

ICAO bu standartları ‘’Annex 14, Bölüm 1 dizayn ve operasyonlar’’ bölümünde detaylı olarak açıklanmıştır.Bu düzenleme ile hangi tip yapılarda, hangi yüksekliklerde minimum hangi tip mania lambalarının kullanılacağı açıklanmıştır.

Mundolight, ICOA ve ülkemiz standartlarınca belirtilmiş olan zorunlu tüm teknik özelliklere sahip, her tür ve tip uçak ikaz lambası ve deniz ikaz lambası tedarikini, kullanımı daha yoğun olan bina, kule, vinç, sanayi tesisleri ve liman güvenliği gibi yerler için yapmaktadır. Bununla ilgili olarak tek bir telefon ile sizin ihtiyacınız olan ürüne en kolay ve hesaplı şekilde ulaşmanız mümkün.