Baca İkaz Lambaları

Baca İkaz Lambaları post thumbnail image
YükseklikGece Kırmızı İkaz Lambası
45 Metre Altı3 adet düşük yoğunluklu A tipi uçak ikaz lambası kullanılmalıdır. Bacanın en üst noktasının 1.5 ila 3 metre altına monte edilmelidir.
45 -105 Metre Arası3 adet orta yoğunluklu B tipi uçak ikaz lambası. Bacanın en üst noktasının 1.5 ila 3 metre altına monte edilmelidir. Her 45 metrede bir ise düşük yoğunluklu B tipi ikaz lambası kullanılmalıdır.
105 -150 Metre ArasıOrta yoğunluklu A tipi ikaz lambası kullanılmalıdır.
150 Metre ÜzeriAlternatif olarak yüksek yoğunluklu ikaz lambası her 105 metrede bir kullanılmalıdır.
YükseklikGündüz Beyaz Yanan-Sönen, Gece Kırmızı İkaz Lambası
45 Metre AltıGece için 3 adet düşük yoğunluklu A tipi ikaz lambası ile sadece gündüz çalışması gereken orta yoğunluklu A tipi uçak ikaz lambası kullanılmalıdır.
45 -105 Metre ArasıGündüz beyaz , gece kırmızı yanan orta yoğunluklu AB tipi ikaz lambası en üst noktaya. Her 45 metrede bir ise 3 adet düşük yoğunluklu B tipi ikaz lambası kullanılmalıdır.
105 -150 Metre ArasıOrta yoğunluklu A tipi ikaz lambası kullanılmalıdır.
150 Metre ÜzeriAlternatif olarak yüksek yoğunluklu ikaz lambası her 105 metrede bir kullanılmalıdır.
[bsf-info-box icon_type=”selector” icon=”Defaults-warning-sign” img_width=”48″ icon_size=”32″ icon_color=”#333333″ icon_style=”none” icon_color_bg=”#ffffff” icon_color_border=”#333333″ icon_border_size=”1″ icon_border_radius=”500″ icon_border_spacing=”50″ read_more=”none” read_text=”Read More” hover_effect=”style_2″ pos=”left” icon_animation=”bounceIn”]Eğer ikaz lambalarının kullanılacağı yapı (genelde fabrika bacaları için geçerlidir ) kırmızı ve beyaz çizgiler ile işaretlenmiş ise gündüz ikaz lambası kullanılması gerekemez.

Ayrıca baca çapları 6-30 metre ,30 -60 metre ve 60 metreden daha geniş olarak sınıflara ayrılmıştır.Çap genişliği ile beraber kullanılması gerekli ikaz lambası sayısı doğru orantılı olarak artar.[/bsf-info-box]

Düşük Yoğunluklu A Tipi

Orta Yoğunluklu A Tipi

Orta Yoğunluklu B/C Tipi

Orta Yoğunluklu AB Tipi

Yüksek Yoğunluklu

Sanayi Tipi (Ex-Proof)