Uygulama Rehberi

uygulama-rehberi

Ülkemizde uçak ikaz lambası deyince akla gelen en büyük sorun hangi  tip ikaz lambasının nerelerde kullanılması gerektiğinin bilinmemesidir. Bu konuda Mundolight firması olarak tüm kullanıcıların kolayca ürünlerini seçebilmeleri adına, ICAO standartlarına göre olması gereken ürün seçim rehberini sunmuş bulunmaktayız. Bu ürün rehberinde, size gerekli olan ürüne, ikaz lambanızı nerede kullanacaksanız, “kullanım alanı” kısmından detayı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ancak daha detaylı bilgi için de, her zaman firmamızı arayarak bizden bilgi alabilirsiniz.

Çünkü en önemli ve unutulmaması gereken konu, ikaz lambalarına karar verirken sadece ICAO standartlarının yeterli olmaması, ulusal sivil havacılık kuralları, binanın yapısı, etraftaki binaların yüksekliği gibi diğer etkenlerin de göz önüne alınmasıdır.

Bu noktada uçak ikaz sistemleri ile ilgili bir projeniz olduğu zaman, en doğru çözüm, Mundolight firmasından bu konuda gerekli yardımı istemek olacaktır.

Bununla beraber genel bilgi olarak şunu belirtmemiz gerekir ki;

Sadece Gece Kullanılacak İkaz Işıkları: Kırmızı renkli uçak ikaz lambaları ile yapılır. Burada yapının tipine göre kullanılacak mania armatürleri A tipi veya B tipi düşük yoğunluklu (Low Intensity) ikaz ışığı veya orta yoğunluklu B ve C tipi uçak ikaz lambası olmalıdır.

Gündüz Kullanılacak İkaz Lambaları: Beyaz yanan-sönen (blinkli) tip olmalıdır. Bu lambalar ya orta yoğunluklu (Medium Intensity) A tipi, veya daha yüksek yapılarda yüksek yoğunluklu (High Intensity) A veya B tipi lambalar ile yapılmalıdır. Eğer ikaz lambalarının kullanılacağı yapı (Genelde fabrika bacaları için geçerlidir)  kırmızı ve beyaz çizgiler ile işaretlenmiş ise gündüz ikaz lambası kullanılması gerekemez.

Bazı durumlarda ise hem gündüz hem gece ikaz lambaları kullanılması gerekmektedir. Bu durumda kullanılması gereken ikaz lambası ya gece gündüz çalışan beyaz renkli orta ışık yoğunluklu orta yoğunluklu A  (Medium Intensity) mania lambası veya yüksekliğin artması ile yüksek yoğunluklu A ve B tipi uyarı lambası olmalıdır,

Diğer bir alternatif ise gündüz beyaz yanıp sönen ışık, akşam ise kırmızı yanan sönen orta yoğunluklu AB tipi lambadır.

Direk Ölçüleri