Genel UÇAK İKAZ LAMBASI NEDİR ?

UÇAK İKAZ LAMBASI NEDİR ?

Uçak İkaz Lambası her türlü yüksek yapıyı, özellikle hava taşıtlarına karşı günün her anında daha görünür hale getiren aydınlatma cihazlardır.

Uçak ikaz lambalarının bir diğer tipi ise, deniz ikaz lambalarıdır. Deniz ikaz lambaları, özellikle deniz, akarsu, göl gibi yerlerde yerleşik köprü, liman, kayalık gibi alanların aydınlatılmasını ve bu sayede deniz taşıtlarının ve çevre güvenliğinin sağlanması için kullanılan aydınlatma cihazlarıdır.

Uçak İkaz lambaları ülkemizde mania lambası veya mania armatürü olarak da adlandırılmaktadır. İkaz lambaları geçici ( vinç ) veya kalıcı  (bina) her türlü yapıya takılarak, hava trafiğinde var olması muhtemel potansiyel tehlike önlenmektedir. Özellikle hava alanı etrafında ve uçakların iniş kalkış rotasında yer alan her türlü yüksek yapıda kullanılması zorunludur.

Mania armatürü olarak da adlandırılan uçak ikaz lambaları farklı şekillerde, farklı renklerde ve farklı ışık yoğunluğunda üretilmekte ve gerekli yerlerde kullanılmaktadır. Bir noktada uçak ikaz lambası kullanılması gerekliliği doğduğunda akla gelen ilk soru hangi tür ikaz lambasının kullanılacağıdır.

Kullanıcıların en büyük problemi kendilerine uygun ikaz lambasının hangisi olduğunu bilememesidir. Bu konuda en uygun çözüm sağlayabilen yegane firma ülkemizde Mundolight firmasıdır.

Mundo MLD-BMundo MUN-700

Related Post

LED UÇAK İKAZ LAMBASILED UÇAK İKAZ LAMBASI

LED (“Light Emitting Diode”, Işık Yayan Diyot), yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. 1920’lerde Rusya’da icat edilmiştir,  ve 1962 yılında Amerika’da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen