Genel Gece görüş gözlüğü uyumlu kızılötesi led uçak ikaz lambası

Gece görüş gözlüğü uyumlu kızılötesi led uçak ikaz lambası

 

kızılötesi

Dünya’da var olan tüm Sivil Havacılık Daireleri (CAA) , uçak ikaz lambaları için gerekli olduğu anlaşılan kızılötesi ışık, yönetmeliklerini ve uygulamalarını yürürlüğe sokmaya başlamıştır. Bu değişim ve yenilikler ile kızılötesi ışıkların, uçak ikaz lambaları içerisinde yer alması zorunlu hale gelmiştir.

Son yıllarda birçok ülkede Sivil Havacılık Daireleri (CAA),  Gece Görüş Gözlüğü ( Night Vision Goggles) yani kısaca NVG için gerekli olan LED Uçak İkaz Lambaları güvenlik şartlarını arttırdı ve yeniledi. Bilindiği üzere tipik LED ışıkları çıplak gözle kolayca görülebilirken, NVG ile gözükmemektedir.Bunun nedeni ister kırmızı ister beyaz  LED olsun, bu ışık kaynaklarının ortaya çıkarmış olduğu dalga boynun, Gece Görüş Gözlüğü (NVG) için yeterli spektrum’a ulaşmamasıdır.

Görünebilir Işık

3_

Obelux Kızılötesi dalga boyu zirvesi 855 nm’dir.

2

Uygun kızılötesi ile LED Uçak ikaz lambaları, farklı tip NVG’ler için görünür olurlar.

Gece Görüş Gözlükleri (NVG)  665-930 nm (nanometre) enerjiye duyarlıyken, kırmızı LED uçak ikaz lambaları  610-660 nm arasında bir enerji ortaya çıkarabilmektedirler. LED ışıkların, enkandesan ışıklara göre dar bir emisyon bandına sahip olması ve yeterli kızılötesi ışın yaymaması nedeni ile, bu ışıklar he ne kadar ICAO ( Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu)  standartlarına uygun olsa bile, halen NVG için gerekli olan duyarlılık seviyesinin altındadırlar.

Uçak İkaz Lambaları Uluslararası Standartları

ICAO International Standart Recommended Practices; Aerodromes Annex 14 volume 1 ,5th Edition, Jully 2009, Chapter 6

FAA Advisory Circular AC 150/5345-43 G

Bir Çok Ülkede Kızılötesi Uçak ikaz Lambası Kullanımı zorunlu hale geldi

Özellikle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, dünya üzerinde yer alan birçok ülkede, uçak ikaz lambaları ile ilgili yönetmelikler güncellenmiş veya güncellenmektedir. Yenilenen yönetmelikler ile tüm yapılarda kullanılması gerekli olan LED uçak ikaz lambalarının olması gereken yeni özellikleri tanımlanmaktadır. Buna göre ışık çıkış gücü (Mw/st), dikey ayrışma (°), yanma sönme sıklığı (fpm) ve kızılötesi ışık kaynağı için özel dalga boyu (nm)  belirlenmektedir.

Çok Şiddetli Kızıl Ötesi Işın Negatif Halo Etkisi Yaratır

Kızılötesi ışık  için ortaya çıkardığı güç çok kritik bir konudur, zira NVG’ler tarafından görünebilir olmak için yeterli bir enerji ortaya çıkarmalıdır. Ancak unutulmaması gereken konu ,bu gücün maksimum değerinin bir limitinin olmasıdır.Eğer bu sınır aşılırsa , NVG kullanan pilotlarda bir göz rahatsızlığı olan Halo’ya neden olabilir.

3

Obelux’ün tüm ürünlerine istenmesi halinde kızılötesi ışık opsiyonu mevcuttur.

 

4

Gece Görüş Gözlüğü (NVG) kullanan bir helikopter pilotunun gece görüşü

 

 

 

 

 

 

 

Related Post

MUNDO RÜZGAR GÜLÜMUNDO RÜZGAR GÜLÜ

Ülkemizde rüzgar gülü, rüzgar çorabı, rüzgar tulumu diye adlandırılmakta olan, ve öncelikle rüzgarın yönünü göstermeye yarayan rüzgar çorapları, günümüzde özellikle sivil havacılık , iş güvenliği ve trafik güvenliği ile doğrudan

MUNDO BLOGMUNDO BLOG

Herkese merhabalar…. Mundo Light Blog, yoğun çalışma neticesinde ortaya çıkmış sitemizin içine koyamadığımız bilgileri, yönetmelikleri, gelişen yeni teknolojileri, yapmış olduğumuz ve yapmakta olduğumuz projelerimizi sizlere daha iyi anlatabilmek, kafalarda oluşabilecek